231 Front Street, Lahaina, HI 96761 info@givingpress.com 808.123.4567

Cena produktu a naliczone podatki, Zarobki i Paliwo bez podatku.

Jaki byłby koszt produktów w sklepie, gdyby nie było podatków?

Jaki byłby koszt, gdyby podatki były na poziomie 10%?

W tym artykule chciałbym zaprezentować fakt, iż obecnie podatki oscylują w okolicach 70-90% wobec czego siła nabywcza pieniądza, który również jest poddawany destrukcyjnej sile inflacyjnej przez instytucje na które nie mamy wpływu.

 

Na cenę produktu składa się wiele podatków, nie tylko bezpośrednio związanych z produktem.

Koszt Pracy

Bildergebnis für koszt produktu bez podatków
Opodatkowanie pracy w Polsce

Optymalizacja podatkowa PIT – sprawdź na co idą pieniądze i zaplanuj jak płacić mniej podatków

 

 

Pensja jest oprocentowana w ok. 60%

Pracodawca płacąc za pracę 5000 PLN, wysyła wynagrodzenie na konto pracownika w wysokości ok. 60 %, czyli ok. 3000

Źródło: https://medium.com/polish

 

 

Reszta, ok 40% zartobionych przez pracownika pieniędzy trafia poprzez podatki na te cele:

 

 

Inflacja – kolejny ukryty podatek

W ciągu ostatnich 10 lat podaż waluty M3 w Polsce wzrosła o 137%, co oznacza rokroczny wzrost w wysokości ok. 9%. O tyle rośnie tempo pieniądza w obiegu. Z drugiej strony mamy naturalną 2% deflację wynikającą z postępu technologicznego oraz spadku cen. Można zatem powiedzieć, że rzeczywista inflacja wyniosła ok. 6 – 7% rocznie. Mając oszczędności ulokowane czy to na lokatach, czy to w pozornie bezpiecznych obligacjach rządowych regularnie spada siła nabywcza naszych pieniędzy.  O ile w ciągu roku dużej różnicy nie zobaczymy (2,5% odsetek – 7% inflacji = strata 4,5%) o tyle w perspektywie dekady utrata 55% z naszej siły nabywczej robi już wrażenie.  Szkoda, że ze skutków inflacji nie zdaje sobie sprawy więcej niż 90% naszego społeczeństwa.

 

Koszt wódki

 

Bildergebnis für koszt produktu bez podatków
Koszt wódki, akcyza, podatki

http://info.wyborcza.biz/szukaj/gospodarka/ile+podatku+w+wódce

 

Koszt Paliwa

Czemu produkt na półce kosztuje kilka razy tyle co koszt wytworzenia? Każdy musi zarobić. Producent, importer, hurtownik i na końcu sprzedawca. Każdy z nich włożył jakąś wartość dodaną dzięki czemu finalnie możemy nabyć czy to produkt czy to usługę. To jest wolny rynek. Rzadko kiedy jednak zdajemy sobie sprawę, że prawie 1/4 ceny stanowi VAT. Poza VATem mamy jeszcze akcyzę. Czasami dochodzi do tak absurdalnych przypadków (benzyna), w których ponad 50% ceny stawią podatki. Tankując bak za 300 zł okazuje się, że faktycznie za paliwo płacimy 140 zł, podczas gdy kolejne 160 zł stanowią ukryte podatki.

https://independenttrader.pl/jak-panstwo-sciaga-haracz-z-polakow.html

 

 

W następnym artykule zaprezentuję jak zmniejszyć te obciążenia podatkowe, by społeczeństwo lokalne mogło się szybciej wzbogacić.

Translate »